Duminica lui Zaheu Vamesul la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica lui Zaheu Vamesul Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”alaturi de obstea monahala a asezamintului monastic si numerosi pelerini,ce obisnuiesc sa vina la Sfanta manastire dupa asistenta duhovniceasca.In emotionanta Sa predica,inspirata din Evanghelia zilei,cea de la Luca cu privire la pocainta vamesului Zaheu.”Vamesul Zaheu datorita multiplelor sale pacate era urit si desconsiderat de semenii sai,insa hotarirea sa pilduitoare de a se debarasa de pacate,de a primi in sufletul sau pe Hristos Mintuitorul poate servi ca un indemn si pentru noi,crestinii de astazi.Deeaceea ,dragi fii si fiice duhovnicesti,ma adresez si Domniilor Voastre sa primiti cu pocainta in sufletele si casele voastre pe Mintuitorul Hristos”,a specificat ierarhul.