Duminica Sfantului Grigorie Palama la manastirea”Sfanta Treime”

          In Duminica a doua a Sfantului Mare Post a Invierii Domnului,cea de pomenire a Sfantului Ierarh Grigorie Palama,Mitropolitul Tesalonicului Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea”Sfanta Treime”alaturi de slujitorii asezamintului monastic si numerosi crestini.Dupa Sfanta slujba Prea Sfintia Sa a rostit un ziditor cuvint de povata duhovniceasca,in care a vorbit despre Minunea vindecarii Slabanogului,ce ne cheama la pocainta si iertarea pacatelor.”Unul dumnezeu,prin iubirea SA de oameni,ne este tamaduitorul tuturor ranilor fizice si spirituale,ramine doar sa ne adresam cu evlavie si pocainta Mintuitorului”a specificat ierarhul.Deasemenea Vladica Filaret a vorbit si despre Sfantului Ierarh Grigorie Palama,Mitropolitul Tesalonicului,un elocvent exemplu de traire duhovniceasca.Crestinii,ce au primit dezlegare de la duhovnic sa impartasit cu cinstitul Trup si Singe a Mintuitorului.