Duminica Izgonirii lui Adam din Rai la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica Izgonirii lui Adam din Rai,imediat premargatoare Postului Invierii Domnului Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea Episcopala”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea asezamintului monastic si numerosi credinciosi.Dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei Prea Sfintia Sa a adresat credinciosilor o emotionanta predica,inspirata din Evanghelia zilei.Vladica a indemnat credinciosii la post si rugaciune in toata perioada Postului Mare.”In aceasta perioda Mintuitorul ne da posibilitatea de ascensiune pe plan duhovnicesc.Cele trei virtuti,mentionate in Evanghelia zilei si anume iertarea,postul si milostenia sunt calauzele noastre spre Mintuire.Deaceea ma adresez tuturor credinciosilor din cuprinsul Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est cu indemnul de a avea un post binecuvintat,cu bogate roade duhovnicesti pentru a intimpina cu bucurie si evlavie marea Sarbatoare a Invierii Domnului”,a mentionat ierarhul.