Duminica Izgonirii lui Adam din Rai la complexul monastic „Sfanta Treime”

In Duminica Izgonirii lui Adam din Rai,numita si Duminica Iertarii Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la complexul monastic Episcopal cu hramul Sfintei Treimi din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de slujitorii asezamintului monastic si numerosi pelerini. In cuvintul Sau predicational Prea Sfintia Sa a accentuat semnificatia deosebita a acestei zile,dupa care crestinii ortodocsi intra in Sfantul si Mare Post al Invierii Domnului.”Dragi credinciosi!Va indemn sa ascensionati  spre purificarea spirituala prin post si rugaciune.Deasemenea va indemn sa fiti prezenti cu regularitate la Sfanta Biserica ,sa primiti Sfintele Taine a marturisirii si impartasaniei.Doar astfel vom putea sa intimpinam cu sufletele curate Marea Sarbatoare a Invierii Domnului”,a mentionat ierarhul.