Duminica Infricosatoarei Judecati la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica Infricosatoarei Judecati Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est sa aflat in mijlocul obstii monahale,clericilor si enoriasilor manastirii „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi,unde a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie.In cuvintul sau de povata duhovniceasca,ce a urmat pericopei Evanghelice Vladica Filaret sa referit la necesitatea de a indeplini porunca Domnului prin iubirea de aproapele,aflat in suferinta fizica si launtrica.”Ambele dor deopotriva si pot fi vinecate nu numai de medici si psihologi,ci si de  semenii sai,care pot si trebuie sa ajute prin dragoste si rugaciune,astfel indeplinind porunca Mintuitorului.Iubind si ajutind pe cei aflati in suferinta ne apropiem de Dumnezeu”,a adaugat Prea Sfintia Sa.