Duminica Infricosatoarei Judecati la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica Infricosatoarei Judecati Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea „Sfanta Treime” din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea asezamintului monastic si numerosi pelerini.Dupa citirea Pericopei Evanghelice de la Sfantul Evanghelist Matei ,cea cu privire la Infricosatoarea Judecata Vladica Filaret sa adresat dreptcredincioasei adunari cu un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,in care a vorbit despre necesitatea cultivarii in sufletele noastre a celor bune,bineplacute lui Dumnezeu.”Manifestati binele si dragostea fata de semenii vostri,fiti binevoitori si milostivi cu cei aflati in suferinta.Numai acestea sunt treptele pe care te poti ridica in Imparatia lui Dumnezeu”,a adaugat Prea Sfintia Sa.La finele serviciului divin ierarhul a binecuvintat crestinii prezenti pentru intrarea in Saptamina Alba,premargatoare Postului Invierii Domnului.