Duminica Iertarii la manastirea”Sfanta Treime”

in Duminica Izgonirii lui Adam din Rai,numita si cea a Iertarii Prea Sfintia Sa Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic si numerosii crestini,prezenti la Sfanta Liturghie arhiereasca.Dupa citirea pericopei Evanghelice de la Matei Vladica Filaret sa adresat dreptcredincioasei adunari cu un cuvint de povata duhovniceasca,in care a indemnat credinciosii la un post binecuvintat,aducator de roade duhovnicesti.”Iertarea semenilor si rugaciunea sunt acele virtuti crestinesti,fara de care nu are efecte postul.Facind milostenie,inaltind rugaciuni,ne vom putea bucura de Invierea Mintuitorului.Va indemn pe toti sa frecventati cu regularitate Sfanta Biserica,sa respectati tainele Spovedaniei si Impartasaniei”,a adaugat ierarhul.