Duminica Floriilor la manastirea”Sfanta Treime”

    Sarbatoare Floriilor ,altfel numita Intrarea Domnului in Ierusalim este unul din praznicele Imparatesti a Bisericii Ortodoxe,traditional serbata in duminica inaintea Invierii.Cu acest binecuvintat prilej modesta biserica a manastirii”Sfanta  Treime”si teritoriul adiacent ei sau dovedit a fi neincapatoare pentru multimea de pelerini,veniti pentru a inalta rugaciuni Mintuitorului.Sfanta si Dumnezeeasca liturghie a fost oficiata de Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est si soborul slujitorilor manastirii,La finele slujbei Vladica a rostit un cuvint de invatatura,in care a invocat necesitatea de a primi in suflete pe Hristos Mintuitorul aidoma celor,ce ii asterneau in fata crengi de palmier sau smochin ,aducind laude la intrarea sa in Ierusalim la doar citeva zile pina la rastignirea sa.”Se apropie cea mai mare sarbatoare a crestinitatii,Sfintele Pasti,si deaceea un crestin practicant trebuie sa fie in permanenta rugaciune.Doar prin rugaciune si pocainta putem sa fim demni de a intimpina Invierea Domului”,a adaugat ierarhul.