Duminica Floriilor la manastirea Episcopala”Sfanta Treime”

Sarbatoarea Intrarii Domnului in Ierusalim,care este cunoscuta si ca Duminica Floriilor este unul din Praznicele Imparatesti ale Ortodoxiei,celebrate in duminica Inainte de Invierea Domnului.Prea Sfintia Sa Filaret ,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie praznicala la manastirea Episcopala „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic si un numar impunatori de pelerini,pentru care modesta biserica a manastirii sa dovedit a fi neincapatoare,astfel incit credinciosii se rugau pe teritoriul adiacent al complexului monastic.In cuvintul Sau de zidire duhovniceasca Vladica Filaret a vorbit despre semnificatia majora a acestei Sarbatori Imparatesti.”La putin timp inainte de crucificarea Mintuitorului,el a fost intilnit cu slava si cinste la Intrarea in Ierusalim de multimea entusiasmata ca Mesia si Imparatul lui Israel si cu crengi de smochin,care erau ca simbol de biruinta.Din ziua urmatoare intram in saptamina Patimilor Mintuitorului,deaceea va indemn,iubiti fii si fiice duhovnicesti spre o ascensiune duhovniceasca prin rugaciune ,evlavie,milostenie si iertare.Doar asa vom putea intimpina cu aleasa bucurie duhovniceasca slavita Sarbatoare a Invierii Domnului”,a reiterat ierarhul.