Duminica de dupa Nasterea Domnului la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica de dupa Nasterea Domnului Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic Episcopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic si in prezenta unui impunator numar de pelerini.In cuvintul Sau predicational Vladica Filaret a felicitat din noi dreptmaritorii crestini cu minunata Sarbatoare a Nasterii Domnului,mentionind ca si in continuare e necesar sa fim in pocainta si rugaciune.”Iubiti fii si fiice duhovnicesti!Va indemn sa ramineti in permanenta rugaciune,aducind Mintuitorului Hristos permanenta slava,cinste si inchinaciune pentru toate binefacerile Sale,revarsate atit de milostiv asupra tuturor crestinilor”,a mentionat Prea Sfintia Sa.La finele serviciului divin un grup de enoriasi a evoluat cu frumoase colinde romanesti,respectind astfel autenticile traditii nationale.