Duminica de dupa Inaltarea Sfintei Cruci la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica de dupa Inaltarea Sfintei Cruci Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complecsul monastic „Sfanta Treime”din  localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic si numerosi pelerini.In emotionanta Sa predica de dupa citirea pericopei Evanghelice de la Marcu VII Vladica Filaret a mentionat necesitatea urmarii calei lui Hristos.”Jertfa mare a dragostei lui  Hristos pentru noi,oamenii s-a  intuchipat in Sfanta Cruce.De aici deducem ca si noi trebuie sa manifestam aceeasi dragoste jertfelnica pentru a urma calea Mintuitorului,fara care nu putem aspira la scopul suprem al vietii noastre-Muntuirea”,a mentionat Prea Sfintia Sa.