Duminica a zecea dupa Cincizecime la manastirea”Sfanta Treime”

  In Duminica a zecea dupa Cincizecime Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic si numerosi credinciosi,veniti aici dupa hrana spirituala.Dupa serviciul divin,plin de aleasa mireasma duhovniceasca arhiereul a rostit un emotionant cuvint de zidire spirituala,in care a tilcuit pericopa evanghelica a zilei despre vindecarea lunaticului.Vladica a mentionat puterea miraculoasa a credintei,care poate duce la iertarea oricarui pacat, “Prin credinta si rugaciune ne vine vindecarea spirituala si trupeasvca.Ramine o unica solutie pentru oricine,ce se afla in suferinta…A se ruga si a crede”,a  specificat ierarhul.Vladica a amintit dreptcredincioasei adunari de inceputul perioadei de asceza,postul Adormirii Maicii Domnului,dorind credinciosilor un post binecuvintat,plin cu alese roade duhovnicesti.