Duminica a XXV dupa Rusalii la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica a XXV dupa Cincizecime Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea asezamintului monastic si numerosi credinciosi.Dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei,cea cu privire la minunea Invierii fiicei lui Iair,savirsita de Mintuitorul nostru Iisus Hristos,ierarhul sa adresat credinciosilor prezenti cu un cuvind de zidire duhovniceasca.In predica sa Vladica Filaret a reiterat marea gragoste a Mintuitorului fata de noi,crestinii.”Minunea Invierii fiicei lui Iaid alegoric poate fi atribuita si tuturor noua,crestinilor.Prin aceasta Inviere Hristos ne deschide dupa mare mila Sa calea spre Mintuire,iar noua nu ne ramine decit sa credem si sa ne rugam”,a reiterat Prea Sfintia Sa.Dupa Sfanta slujba numerosi crestini au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Singe a Mintuitorului.