Duminica a XXV-a dupa Cincizecime la complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime”

In Duminica a XXV-a dupa Cincizecime Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit  la complexul monastic Episcopal cu Hramul Sfintei Treimi din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii asezamintului monastic si in prezenta a numerosi crestini.In cadrul Sfintei liturghii a fost data citirii pericopa Evanghelica de la Luca XIII,cu privire la vindecarea femeei girbove,explicata de Prea Sfintia Sa in cuvintul Sau predicational.”Vindecarea femeei girbove din Evanghelia zilei porta o semnificatie absolut alegorica.Aidoma ei,si noi suntem girboviti de greutatea pacatelor,unicul si cel mai eficient remediu fiind rugaciunea si pocainta.Prin rugaciune putem sta drept in fata Mintuitorului,curatind astfel sufletul de povara pacatelor”,a mentionat Vladica.