Duminica a XXIV dupa Rusalii la Troita Noua.

In Duminica a XXIV dupa Cincizecime Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Episcop al Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea asezamintului monastic si numerosi pelerini.Dupa citirea pericopei Evanghelice Vladica Filaret sa adresat dreptcredincioasei adunari cu un emotionanta predica,inspirata din Evanghelia de la Luca cu privire la vibdecarea demonizatului din tinutul Gerghesenilor.”E opilda elocventa a marei iubiri,manifestate de Mintuitorul fata de toti crestinii.Iubiti crestini,avem de ales in viata din doar doua oportunitati.Una este calea Mintuirii,calea lui Hristos cel milostiv,si cealalta, plina, de viclenie,ura,trasata de demoni.Ea deseori tinde sa creeze aparente pozitive,insa e de datoria crestinilor sa nu cada in capcanele pacatului.Deci,sa alegem lumina si dragostea ..”,a adaugat Prea Sfintia Sa.