Duminica a XXIII dupa Rusalii la manastirea”Sfanta Treime”

In ziua de duminica,4 noiembrie Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a  Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime” din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de numerosi enoriasi si pelerini,veniti la sfanta slujba.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca Vladica Filaret a vorbit despre pilda bogatului nemilostiv si saracului Lazar din pericopa Evanghelica a zilei.”Iubiti crestini!!! Niciodata sa nu puneti accent pe cele materiale din viata noastra paminteasca.Ea este mult prea scurta fata de cea vesnica,daruita de Dumnezeu celor ,ce se incred in  El,celor,ce se roaga si fac lucruri bineplacute lui Dumnezeu.Aceasta pilda ne vorbeste despre faptul ca dupa scurta si zbuciumata viata paminteasca ne asteapta Mintuitorul,milostiv si drept judecator.Nu luam cu noi nimic material,doar faptele bune savirsite de noi,milostenia si dragostea fata de aproapele”,a adaugat Prea Sfintia Sa.Dupa Sfanta liturgie ierarhul a vizitat santierul noii catedrale in constructie cu hramul „Sfintei Treimi”din incinta complexului monastic,unde muncitorii finisau lucrarile asupra fundamentului lacasului de cult.