Duminica a XXII-a dupa Cincizecime la manastirea „Sfanta Treime”

In Duminica a XXII-a dupa Cincizecime Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic si numerosi credinciosi.In cuvintul sau predicational ,inspirat din Evanghelia zilei,cea cu privire la invierea fiicei lui Iair Prea Sfintia Sa a accentuat dragostea netarmurita a Mintuitorului fata de semenii sai.”Acest pasaj Evanghelic ne ilustreaza explicit dragostea lui Hristos pentru oameni.Dragi credinciosi ,va indemn ca in clipele grele ale vietii sa ne regasim spiritual in rugaciune,asemenea tatalui indurerat in aceasta pericopa.Sa nu uitam ca Mintuitorul este adevaratul stapinitor al vietii si mortii.El unicul poate aduce adevarata inviere,deoarece ca om a patimit in viata si a trecut prin moarte,inviind cu Slava pentru a Mintui neamul omenesc”,a mentionat ierarhul.