Duminica a XXI-a dupa Cincizecime la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica a XXI-a dupa Cincizecime Prea Sfintia Sa Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la comlexul monastic Episcopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic si numerosi credinciosi. Dupa citirea Sfintei Evanghelii de la Luca,cea despre vindecarea demonizatului din tinutul Gerghesenilor Vladica Filaret a adresat crestinilor prezenti un emotionant cuvint predicational.”Mintuitorul Hristos din marea si netarmurita dragoste fata de oameni aduce vindecare trupeasca si spirituala tuturor celor ce ii inalta rugaciuni fierbinti si sincere.Deaceea va indemn,iubiti crestini sa va rugati neincetat Mintuitorului Hristos,pentru care nu exista imposibil.Sa frecventati Sfanta lui Hristos Biserica cu regularitate si evlavie”,a specificat ierarhul.