Duminica a XVII-a dupa Cincizecime la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica a XVII-a dupa Cincizecime Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Episcop al Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastic Episcopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea asezamintului monastic si numerosi crestini.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca Vladica Filaret a vorbit dreptcredincioasei adunari despre iubirea jertfelnica a Mintuitorului fata de noi,oamenii.Acea iubire ,la care ne indeamna Hristos in Evanghelia zilei,cea de la Luca VI „Iubiti crestini ,va indemn sa va iubiti aproapele,mai mult ca atit va indemn sa va iubiti si dusmanii.Prin iubire fata de semeni putem ajunge la desavirsirea duhovniceasca,acea desavirsire spre care ne indeamna Mintuitorul Hristos”,a mentionat ierarhul.