Duminica a XVI-a dupa Cincizecime la complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime”

In Duminica a XVI-a dupa Cincizecime Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi,raionul Anenii Noi alaturi de clericii sfantului asezamint monastic si numerosi credinciosi.Dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei Prea Sfintia Sa a adresat binecredincioasei adunari un emotionant mesaj predicational,inspirat din Evanghelia zilei.”In pasajul Evanghelic dat citirii vedem cum minunata pescuire este succedata depescuire de oameni pentru Sfantul Apostol Petru si Iacob si Ioan,fiii lui Zevedeu.Alegoric vorbind este chemarea Mintuitorului la Apostolie,ce pune baza Sfintei lui Hristos Biserici.Totodata pentru toti noi,crestinii este o dovada a puterii si dragostei nemarginite fata de toate creaturile sale,inclusiv noi toto,oamenii”,a mentionat ierarhul.