Duminica a XIX-a dupa Cincizecime la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica a XIX-a dupa Cincizecime ,cea a pomenirii Sfintilor Parinti de la Sinodul VII Ecumenic si a praznuirii Sfintei Cuvioasei Maicii noastre Parascheva ,Ocrotitoarea Moldovei Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Episcop al Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime”din localitatea Troita noua,raionul Anenii Noi.Alaturi de ierarh au inaltat smerite rugaciuni Mintuitorului clericii asezamintului monastic si numerosi pelerini.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca Vladica Filaret a vorbit dreptcredinciosilor prezenti despre viata plina de evlavie si credinta a Sfintei Cuvioase Parascheva,Ocrotitoare a Moldovei si a indemnat crestinii sa ceara in rugaciunile sale mijlocirea Sfintei in fata Mintuitorului.Deasemenea ierarhul a recomandat dreptcredincioasei adunari sa plece in pelerinaj la moastele Sfintei Cuvioase Parascheva,mentionind multiple cazuri de vindecare trupeasca si launtrica,de care s-au bucurat nenumarati pelerini.