Duminica a XIV-a dupa Cincizecime la complexul monastic”Sfanta Treime”

In Duminica a XIV-a dupa Cincizecime Intiistatatorul Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est,Prea Sfintitul Parinte Filaret a oficiat Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastic Episcopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.La serviciul divin duminical alaturi de ierarh s-au rugat clericii asezamintului monastic si numerosi pelerini.Dupa citirea pericopei Evanghelice de la Matei,cea cu privire la pilda nuntii fiului de imparat Prea Sfintia Sa a rostit un discurs predicational emotionant cu privire la pasajul citit.”Toate cele citite din Evanghelia zilei tainuiesc o alegorica intelepciune.Imparatul,ce face nunta fiului sau i-l semnifica pe Dumnezeu Tatal,Bineinteles ,fiul imparatului este Mintuitorul Hristos,iar mireasa-Sfanta Biserica.Cind se vorbeste despre haina de nunta nu subintelegem vestimentatia,ci harul Domnului ,primit de crestin la taina Sfantului Botez,haina pe care trebuie sa o pastram intacta,luminoasa,nepatata de pacate.Deci,iubiti crestini va indemn sa ne pregatim cu totii de nunta cereasca,sa ne curatam haina de pacate prin rugaciune,milostenie si pocainta”,a mentionat Vladica.