Duminica a XIII-a dupa Cincizecime la complexul monastic Episcopal „Sfanta Treime”

In Duminica XIII-a dupa Cincizecime Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est s-a aflat in mijlocul comunitatii monahale si a enoriasilor manastirii”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi,unde a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca.Dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei,cea de la Matei XXI,33-42,cea cu privire la pilda lucratorilor viei Prea Sfintia Sa a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant discurs predicational,in care a indemnat crestinii prezenti la pocainta si rugaciune.”Trairea dupa invatatura Sfintei lui Dumnezeu Biserici presupune milostenie,rugaciune si pocainta.Fiind milostivi si rugatori catre Domnul si Mintuitorul nostru Iisus Hristos ne aflam in ascensiune duhovniceasca continua si astfel ne apropiem  de Imparatia Cerului”,a mentionat Vladica.