Duminica a VIII-a dupa Cincizecime la manastirea Episcopala”Sfanta Treime”

In Duminica a VIII-a dupa Cincizecime Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime”din Troita Noua,raionul Anenii Noi.Alaturi de ierarh s-au rugat clericii asezamintului monastic si numerosi crestini.In cadrul serviciului divin Vladica Filaret a adresat credinciosilor prezenti o frumoasa predica,inspirata din Evanghelia zilei,”Minunea inmultirii piinilor si a pestelui,savirsita de Mintuitorul Hristos ne vorbeste noua,crestinilor in mod alegoric despre faptul ca Mintuitorul este milostiv cu toti oamenii.Acest miracol a inmultirii piinilor este o etapa pregatitoare pentru a rindui Sfanta Euharistie.Darurile,aduse pe Altar prin lucrarea Sfantului Duh se transforma in Cinstitul Trup si Singe a Mintuitorului,gustind din care primim iertarea pacatelor si astfel parcurgem calea spre Mintuire”,a mentionat ierarhul.