Duminica a VII-a dupa Invierea Domnului la complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime”

In Duminica a VII-a dupa Invierea Domnului si Mintuitorului nostru Iisus Hristos,cea inchinata Sfintilor Parinti de la Sinodul I Ecumenic de la Niceea Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est s-a aflat alaturi de obstea si enoriasii complexului monastic Episcopal”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi,unde a  savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca.Prea Sfintiei Sale i-au coliturghisit prea cuviosul ieromonah Samon Taras si parintele diacon Ioan Cucovici.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca Vladica Filaret a vorbit despre istoricul I Sinod Ecumenic,ce a avut loc in a.325 la Niceea si a trasat principiile adevarului in credinta.Deasemenea in cadrul serviciului divin au fost inaltate rugaciuni pentru cei aflati in suferinta trupeasca si duhovniceasca,pentru medicii,expusi unui pericol major din cauza molimei necrutatoare,abatute asupra binecredinciosului popor al Republicii Moldova.