Duminica a VII-a dupa Cincizecime la complexul monastic”Sfanta Treime”

In Duminica a VII -a dupa Cincixecime Intii Statatorul Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est,Prea Sfintitul Parinte Filaret a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastic „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii alaturi de clericii asezamintului monastic si un numar impunator de crestini.In emotionanta Sa predica,inspirata din Evanghelia zilei,cea despre vindecarea a doi orbi si un mut din Capernaum Vladica Filaret  a vorbit despre necesitatea de a fi molostivi cu cei aflati in suferinta trupeasca si spirituala.”in zilele noastre este ceva obisnuit sa intilnesti indiferenta si pragmatism in oameni.Deseori nu exista compasiune in acele cazuri cind semenii nostri se afla in boala si deznadejde.Iubiti fii si fiice duhovnicesti ,va indemn sa traiti in spirutul iubirii fata de oameni.Acea iubire,de care a dat dovada Mintuitorul Hristos.Iubire jetfelnica si sacra.Fiti milostivi si iubitori,pentru a purta cu demnitate si onoare titlul nobil de adevarat crestin”,a specificat ierarhul.