Duminica a VI-a dupa Rusalii la complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime”

In Duminica a VI-a dupa Pogorirea Sfantului Duh Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit dimpreuna cu clericii si obstea complexului monastic Episcopal”Sfanta Treime” din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.In cuvintul Sau predicational ,adresat credinciosilor prezenti la serviciul divin arhiertesc,Vladica s-a axat pe pericopa Evanghelica a zilei,cea de la Matei,9 cu privire la vindecarea de catre Mintuitorul a slabanogului.”Mintuitorul Hristos este unicul vindecator al sufletelor si a trupurilor.Acestea sunt indispensabil legate.Iertind initial pacatele crestinilor Mintuitorul ii poate tamadui suferinta trupeasca,lucru care s-a intimplat  in cazul dat citirii in Evanghelia zilei”,a mentionat Inalt Prea Sfintia Sa.