Duminica a VI-a dupa Cincizecime la manastirea”Buna Vestire”

In Duminica a VI-a dupa Rusalii,cea a pomenirii Sfantului Mare Kneaz Vladimir ,cel Intocmai cu Apostolii,Crestinatorul Rusiei Kievene Prea Cuviosul parinte arhimandrit Aviv Pancu,staretul manastirii”Buna Vestire”din or.Rascani a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie praznicala alaturi de clericii asezamintului monastic si unimpunator numar de enoriasi.In cuvintul sau de povata duhovniceasca parintele Aviv a vorbit credinciosilor prezenti despre semnificatia crestinarii Rusiei Kievene de catre Sfantul Kneaz Vladimir si clericii ortodocsi din Imperiul Bizantin in apele Niprului.La finele serviciului divin parintele staret a transmis dreptcredincioasei adunari mesajul de felicitare si binecuvintarea arhiereasca a Prea Sfintitului Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est,care in aceasta zi participa la serviciul divin praznical,oficiat la Kiev de Prea Fericitul Epifanie, Mitropolit al Kievului si a Intregii Ucraine dimpreuna cu Episcopatul si clericii Bisericii Autocefale a Ucrainei.