Duminica a V-a dupa Inviere la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica a V-a dupa Sfintele Pasti Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea Episcopala”Sfanta Treime”din Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic si numerosi pelerini.Ierarhul Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est s-a adresat crestinilor prezenti cu o emotionanta predica,tilcuind Evanghelia zilei.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca vladica Filaret a votbit despre intilnirea Mintuitorului Hristos cu femeea samarineanca.”Aceasta femee samarineanca aduce intreaga populatie a unei cetati,fiind patrunsa de harul Mintuitorului.Aceasta intilnire schimba complet viata femeei,ea devenind o marturisitoare si misionara a lui Hristos.Iubiti fii si fiice duhovnicesti,va indemn sa luati pilda de la femeea samarineanca,deoarece doar urmindu-l pe Hristos  putem atinge scopul suprem al oricarui crestin-viata si fericirea vesnica,Mintuirea”,a mentionat Vladica.