Duminica a treea dupa Cincizecime la manastirea”Sfanta Treime”

        In Duminica a treea dupa Cincizecime Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.Ierarhului iau coliturghisit slujitorii si obstea sfantului asezamint monastic.Dupa citirea pericopei Evanghelice ierarhul sa adresat dreptcredincioasei adunari cu un cuvint de povata duhovniceasca,in care sa referit la specificul perioadei,in care suntem,de post si nevointa,in care ar trebui sa ne departam de cele materiale,lumesti si sa ne axam pe cele spirituale”Cautati mai intii Imparatia lui Dumnezeu si Dreptatea lui”a citat Vladica din Evanghelia de la Matei.  Dupa rugaciunea Tatal Nostru mai multi crestini,ce au primit dezlegare de la duhovnic sau invrednicit de a se impartasi cu Sfintele Taine.