Duminica a sasea dupa Cincizecime la Troita Noua.

      In Duminica a sasea Dupa Cincizecime Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi,coliturghisitori fiind clericii asezamintului monastic.In o atmosfera de adinca revelatie duhovniceasca a fost citita Evanghelia zilei,cea de la Matei despre vindecarea slabanogului.In predica sa Vladica Filaret a vorbit dreptmaritorilor crestini despre caracterul alegoric al pasajului.”Adevarat vorbind boala slabanogului are inceput duhovnicesc,radacinile ei fiind pacatul si boala sufleteasca.Vindecarea trupeasca a fost posibila doar dupa vindecarea sufleteasca. Hristos spunind”Iertate sunt pacatele tale”ii da si vindecare trupeasca.Deci si noi trebuie sa constientizam patima si pacatul si sa ne adresam Domnului cu smerenie si credinta pentru a primi vindecare”a  adaugat Prea Sfintia Sa.