Duminica a patra dupa Cincizecime la Troita Noua.

       Binecuvintat prilej de bucurie duhovniceasca au avut enoriasii si clericii manastirii”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi in duminica a patra dupa Cincizecime.Sfanta si Dumnezeeasca liturghie a fost oficiata de chiriarhul locului,Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est dimpreuna cu clericii asezamintului monastic.Dupa citirea pericopei Evanghelice despre minunea vindecarii slugii sutasului Prea Sfintia Sa sa adresat dreptcredincioasei adunari cu o predica emotionanta,in care a atras deosebita atentie asupra rolului major al credintei in viata fiecarui crestin.”Continuitatea credintei se manifesta prin faptele bineplacute lui Dumnezeu,actiunile de caritate si dragostea pentru aproapele.Fiecare zi de post trebuie petrecuta in post si rugaciune”,a adaugat ierarhul La finele slujbei crestinii,ce au primit dezlegare de la duhovnic sau invrednicit de a fi impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mintuitorului.