Duminica a IX-a dupa Pogorarea Duhului Sfant la complexul monahal”Sfanta Treime”

In Duminica a IX-a dupa Cincizecime Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastic”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic si un numar impunator de credinciosi.Traditional,in cadrul serviciului divin Vladica Filaret a adresat credinciosilor prezenti un emotionant cuvint de povata duhovniceasca,axat pe pericopa Evanghelica a zilei cea despre Umblarea pe mare.”Din pasajul Evanghelic de astazi tragem concluzia ca Biserica este corabia Mintuirii.Alegoric vorbind Mintuitorul Hristos ne ofera tuturor noua,crestinilor  ajutor in toate,cerind de la noi doar sa fim in sinul  Sfintei Sale Biserici,cea,care ne poate calauzi spre Mintuire.Deaceea v,dragi fii si fiice duhovnicesti va indemn la rugaciune si pocainta.Sa aveti un post binecuvintat,cu bogate roade duhovnicesti”,a mentionat ierarhul.Numerosi crestini au primit Sfanta Impartasanie cu Cinstitul Trup si Sange a Mintuitorului.