Duminica a IV-a dupa Cincizecime la complexul monastic „Sfanta Treime”

In Duminica a IV-a dupa Cincizecime Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la complexul monastic Episcopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea monahala a manastirii si un impunator numar de pelerini.Dupa serviciul divin ,traditional Vladica Filaret a adresat credinciosilor prezenti o emotionanta predica,inspirata din Evanghelia zilei,cea de la Matei cu privire la minunea vindecarii slujii sutasului.”E de mentionat credinta sincera si fierbinte a sutasului.Dinsul era absolt convins ca numai Mintuitorul Hristos poate vindeca credincioasa sa sluga ca raspuns la rugaciunile sale.Vazind asemenea credinta Mintuitorul Hristos a ramas uimit si a raspuns”Adevar va graiesc nici in Israel n-am aflat atita credinta”,daruind vindecarev celui aflat in suferinta.Iubiti credinciosi,sa ne intrebam si noi,ce ne incurca sa avem asemenea credinta,ce ne incurca sa ne rugam si noi Mintuitorului pentru cei bolnavi si sarmani?”,aindemnat Prea Sfintia Sa.La finele slujbei numerosi crestini,ce au primit dezlegare de la duhovnic au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Singe a Mintuitorului.E de mentionat ca la serviciul divin a participat si un grup de pelerini din cuprinsul |Eparhiei de Volini a Bisericii Autocefale a Ucrainei in frunte cu dna preoteasa Larisa Savciuc.