Duminica a III-a dupa Cincizecime la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica a III-a dupa Cincizecime si a  Nasterii Sfantului Slavitului Prooroc Inainteamergatorului si Botezatorului Domnului Ioan Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca lityrghie prraznicala la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de modesta obste a asezamintului monastic si  numerosi pelerini,ce obisnuiesc sa vina la Sfantul Altar pentru a iinalta smerite rugaciuni Mintuitorului.Dupa citirea pericopelor Evanghelice Vladica Filaret s-a adresat dreptcredincioasei adunari cu un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,in care  a mentionat rolul rugaciunii in aceasta peioada de asceza si ascensiune duhovniceasca .Deasemenea Prea Sfintia Sa a vorbit despre viata ,plina de evlavie si rugaciune a Sfantului Slavitului Prooroc Intiimergatorului si Botezatorului Domnului Ioan.”Cu cuvintele Sale”Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia lui Dumnezeu”Proorocul a anticipat venirea lui Mesia,cel,ce „va ridica pacatele lumii”,a mentionat ierarhul.