Duminica a cincea dupa Cincizecime la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica a cincea dupa Rusalii Prea Sfintitul Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea asezamintului monastic si pelerinii ,ce obisnuiesc sa vina la Sfanta manastire dupa asistenta spirituala.”In aceasta Duminica Sfanta\ Biserica a rinduit sa fie citita pericopa Evanghelica de la Matei ,cea cu privire la vindecarea celor doi demonizati din tinutul Gadarei.Evanghelia zilei ne spune explicit ca Mintuitorul Hristos vine in aceasta lume pentru a da vindecare tuturor celor ,ce se incred in Ei,inclusiv si celor,ce sunt posedati de diavol.Este cit se poate de actuala si in prezent,deoarece in zilele noastre exista multe ispite si multa stricaciune.In goana dupa cele materiale crestinii uita de cele spirituale,situatie care poate fi infruntata doar prin rugaciune si credinta”,a specificat ierarhul in cuvintul Sau de povata duhovniceasca.La finele serviciului divin numerosii crestini,ce au primit dezlegare de la duhovnic au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Singe a Mintuitorului.