Duminica a cincea dupa Cincizecime la manastirea “Sfanta Treime”

          Duminica,9 iulie Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu soborul clericilor asezamintului monastic.Dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei,cea despre vindecarea celor doi demonizati din tinutul Gadara Vladica Filaret sa adresat dreptcredincioasei adunari cu un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,in care a mentionat ca vindecarea duhovniceasca este direct dependenta de vointa lui Dumnezeu,dar e in puterea omului de a pastra intacta si bineplacuta lMintuitorului  haina primita la Sfantul Botez”Diavolul intotdeauna traieste in acel suflet unde nu e Dumnezeu.Doar prin rugaciune si credinta, prin respectarea poruncilor lui  Dumnezeu ,frecventarea cu regularitate a Sfintei Biserici putem fi salvati de demoni si  sa pasim pe calea Mintuirii”,a adaugat ierarhul.