Duminca a zecea dupa Rusalii la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica a zecea dupa Cincizecime Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea manastirii si numerosi pelerini.In aceasta Duminica Biserica a rinduit citirea Pericopei Evanghelice de la Matei cu privire la vindecarea lunaticului,pe care sa si axat cuvintul de zidire duhovniceasca a Prea Sfintiei Sale.”Credinta si rugaciunea pot face minuni.Anume astazi,cind nepasarea,orgoliul si ignoranta fata de aproapele sunt intilnite zilnic,sunt ceva obisnuit ,noi trebuie sa ne intoarcem spre credinta si adevar,spalind astfel pacatele noastre.Indemn dreptcredincioasa adunare spre pocainta si rugaciune”,a adaugat ierarhul.