Dumimica Triumfului Ortodoxiei la manastirea”Sfanta Treime”

                                                                                                 Modesta biserica  a manastirii”Sfanta Treime” si teritoriul adiacent ei sau dovedit a fi neincapatoare pentru multimea de credinciosi,ce au venit la Sfantul altar in prima Duminica a Postului Mare,numita si cea a Triumfului Ortodoxiei.Dumnezeeasca liturghie a Sfantului Vasile cel Mare a fost oficiata de Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est dimpreuna cu soborul de preoti si diaconi a asezamintului monastic.Multi credinciosi sau invrednicit de a primi Sfanta Impartasanie cu cinstitul Trup si Singe a Mintuitorului.Chiriarhul sa adresat dreptmaritoarei adunari cu un cuvint de povata duhovniceasca,in care a elucidat semnificatia acestei sarbatori,a Triumfului Ortodoxiei asupra tuturor invataturilor eretice,mentionind totodata importanta restaurarii cinstirii icoanelor in biserici si casele crestinilor.