Demareaza procesul de edificare a bisericii Acoperamintul Maicii Domnului din comuna Tighira

Aducem la cunostinta credinciosilor din cuprinsul Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est ca cu ajutorul bunului Dumnezeu de catre prea cuviosul parinte egumen Gurie Guznac au fost perfectate toate actele necesare pentru demararea constructiei bisericii cu hramul”Acoperamintul Maicii Domnului”din cadrul complexului monastic din localitatea Tighira,raionul Ungheni. Constructia noului lacas de cult a devenit una necesara din motiv ca modesta biserica a manastirii a devenit una neincapatoare pentru numarul de credinciosi in continua crestere,ce se roaga bunului Dumnezeu la acest asezamint monastic.Inceputul lucrarilor de constructie este planificat pentru primavara anului 2019.Asa  sa ne ajute Dumnezeu.