Decizie istorica a Sfantului Sinod a Patriarhiei Ecumenice.

Intrunit in sedinta sa ordinara la 29 noiembrie Sfantul Sinod al Patriarhiei Ecumenice a luat o decizie definitiva cu privire la problema Bisericii Ortodoxe din Ucraina.Patriarhul Ecumenic Bartolomeu a binecuvintat organizarea Soborului de unificare,la care vor participa ierarhi din cele trei jurisdictii ortodoxe ucrainene pentru a forma noua Biserica Ortodoxa a Ucrainei,a alege Intii Statatorul ,caruia Patriarhia Ecumenica ii va inmina Tomosul de Autocefalie.  De asemenea  Sinodul a discutat si aprobat Tomosul de acordare a Autocefalei si Statutul noii Biserici Autocefale Astfel ,lupta dusa de ierarhii si clericii ucraineni de decenii pentru a parasi structura eclesiastica imperiala moscovita si de a crea o Biserica Autocefala Ucraineana se incununeaza cu succes in pofida rezistentei,a santajului,deningrarii ,la care a fost supusa Patriarhia Ecumenica si ierarhii ucraineni.Adevarul triumfa!!!