Decizie istorica a Patrarhiei Ecumenice!!!

In data de 11 octombrie a luat sfarsit sedinta Sfantului Sinod al Patriarhiei Ecumenice. La Sfantul Sinod sau luat un sir de decizii de o importanta deosebita. Dupa raportul exarhilor Patriarhali din Kiev I.P.S Daniel,Arhiepiscop de Pamfilon si P.S Ilarion,Episcop de Edmonton, ierarhii Patriarhiei Ecumenice au hotarit sa acorde  statut de Autocefalie Bisericii Ortodoxe Ucrainene la cererea numerosilor ierarhi din Ucraina din cele trei structuri ortodoxe din Ucraina,precum ar fi Patriarhia Kievului,Biserica Autocefala a Ucrainei si Biserica Ortodoxa Ucraineana, subordonata Patriarhiei Moscovei.Deasemenea Sinodul Patriarhiei Ecumenice a ridicat anatema Intii Statatorului Patriarhiei Kievului,Sanctitatii Sale Filaret si a Mitropolitului Macarie,Intii Statatorului Bisericii Autocefale Ucrainene,motivind ca aceasta anatema a fost anuntata pe criterii politice,dar nu canonice sau dogmatice.Ambii ierarhi au fost restabiliti in rangurile sale  si primiti in comuniune cu Patriarhia Ecumenica.Deci toate tainele bisericesti ,oficiate de ierarhii sus numiti si de clericii hirotoniti de ei sunt declarate valide si canonice!Sfantul Sinod a declarat nula scrisoarea Sinodala din 1686,care permitea numirea Mitropolitului  Kievului de catre autoritatile bisericesti moscovite,astfel teritoriuile fostei Mitropolii a Kievului sunt declarate dependente canonic de Patriarhia Ecumenica.E de mentionat ca aceste decizii de importanta primordiala pentru intreaga Ortodoxie  au fost luate in pofida impotrivirii inversunate a Patriarhiei Moscovei,care pentru a evita sau taragana acordarea Autocefaliei Bisericii Ortodoxe Ucrainene a recurs la practici deloc  crestine.precum ar fi atacurile mediatice impotriva Patriarhului Bartolomeu si amenintarile cu o noua schisma.