“Crucei Tale ne inchinam,Stapine si Sfanta Invierea Ta o laudam si o slavim”

  In Duminica a treia din Postul Mare,cind intreaga Ortodoxie praznuieste inchinarea cinstitei si facatoarei de minuni Cruci Prea Sfintia Sa Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita  Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu soborul slujitorilor manastirii si in prezenta unui impunator numar de credinciosi.La finele serviciului divin ierarhul sa adresa tcrestinilor cu un ziditor cuvint de povata duhovniceasca,in care a elogiat insemnatatea Sfintei Cruci pentru toti credinciosii ortodocsi.”Alegoric vorbind Crucea nu inseamna doar tristete si suferinta ci si speranta si biruinta deoarece rastignirea Mintuitorului a precedat Invierea,ce simbolizeaza viata vesnica alaturi de Hristos”,a specificat Vladica.Ierarhul a indemnat credinciosii sa poarte propria cruce cu smerenie si credinta.