Colaborare fructuasa a manastirii”Buna Vestire”cu azilul de batrini din Rascani.

O colaborare fructuoasa o are manastirea”Buna Vestire” din Rascani cu azilul de batrini din localitate.Prea Cuviosul parinte arhimandrit Aviv Pancu cu obstea asezamintului monastic binevoiesc sa aduca ceva frumos in vietile oamenilor in etate,ce se afla la azilul de batrini din Rascani.Astfel monahii de la manastire si enoriasii  se staduie sa ajute azilul cu obiecte de prima necesitate,produse alimentare si sa bucure batrinii singuratici cu bucate fierbinti.E de mentionat ca asezamintul monatic este unul nou intemeeat si pina in prezent se afla in proces de edificare.Obstea,condusa de parintele arhimandrit Aviv Pancu are in componenta sa un ieromonah,un diacon si trei frati de ascultare.Desi numeric ese una modesta sa reusit de edificat biserica manastirii,un bloc de chilii,sunt turnate clopotele.In scurt timp a crescut esential numarul enoriasilor manastirii.