Clericii Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est-absolventi ai Academiei Teologice.

In zperioada intre 15-16 iunie o delegatie a Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est in frunte cu Prea Sfintitul Filaret,Episcop al Falestiului sa deplasat in  cuprinsul Eparhiei de Lutsk si Volini a Patriarhiei Kievului si a Intregii Rusii -Ucraine.Aceasta vizita a fost de o importanta deosebita pentru  clericii,membri ai delegatiei,Prea Cuviosul parinte arhimandrit Aviv Pancu,Prea Cuviosul parinte egumen Gurie Guznac, iereul Ioan Rusu,care au finisat studiile la Academia Teologica din Lutsk,primind si Diplomele de Studii Teologice.Membrii delegatiei au adus si sincere multumiri I.P.S. Mihail,Mitropolit de Lutsk si Volini pentru grija parinteasca fata de clericii basarabeni,de care a dat dovada pe parcursul annilor se studii.Ambii ierarhi au mentionat colaborarea fructuoasa a Eparhiilor pentru binele Ortodoxiei si a de Dumnezeu pazitei Patriarhii a Kievului si a Intregii Rusii-Ucraine.