Circulara in atentia clericilor si credinciosilor Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est.

In legatura cu  instituirea Starii de Urgenta pentru combaterea pandemiei, cauzate de virusul Covid-19 venim cu un sir de recomandari in adresa clericilor si credinciosilor din cuprinsul Eparhiei ortodoxe a Moldovei de Est.  1.Preotii -parohi si staretii manastirilor vor asigura lacasele de cult cu produse de dezinfectie-sapun,apa,dezinfectante.  2.Se va efectua aerisirea corespunzatoare a sfintelor lacase.  3.Se va conlucra cu organele de autoritatile publice spre combaterea pandemiei.   4.Lacasele sfinte vor fi deschise pentru credinciosi pe parcursul saptaminii pentru a  preveni aglomeratia in zilele de sambata si duminica. 5Sfanta liturghie va fi oficiata la aer liber ,intre credinciosi fiind pastrata distanta sociala de un metru.  6.In cadrul Sfintelor slujbe se vor inalta rugaciuni pentru pocainta,combaterea virusului ucigas,grabnica insanatosire a celor infectati.  Asa sa ne ajute Dumnezeu!!!                                                                                                                                                                                       + Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est.