Canonul Sfantului Andrei Criteanul,oficiat la Complexul monastic Episcopal „Sfanta Treime”

Pe parcursul primei saptamini a Sfantului Mare Post a Invierii Domnului si Mintuitorului nostru Iisus Hristos Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a oficiat Denia Canonului Sfantului Andrei Criteanul la comlexul monastic Episcopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de slujitorii asezamintului monastic si numerosi crestini.In cuvintul Sau de zidire duhovniceasca Vladica Filaret a mentionat urmatoarele”Canonul Sfantului Andrei Criteanul este un canon de pocainta,ideea principala a caruia este ca viata spirituala a fiecarui crestin depinde de netarmurita mila a lui Dumnezeu.Ne putem apropia de Dumnezeu doar prin pocainta si rugaciune”,a mentionat Prea Sfintia Sa.