Botezul Domnului,serbat la parohia”Sfantul Voievod Stefan cel Mare”din Cojusna.

In ziua,cind Biserica Ortodoxa serbeaza Botezul Domnului

nostru Iisus Hristos Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a   savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie praznicala la parohia „Sfantul Voievod Stefan cel Mare „din localitatea Cojusna,raionul Straseni alaturi de parintele-paroh,prea cuviosul arhimandrit Polieuct Ulinici i9n prezenta enoriasilor Sfantului lacas.In emotionantul Sau cuvint predicational Vladica Filaret a felicitat calduros dreptcredincioasa adunare cu acest binecuvintat prilej.”Iubiti credinciosi!Sarbatoarea Botezului Domnului inchee sirul frumoaselor sarbatori de iarna si este una deosebita prin insemnatatea ei duhovniceasca,Agheasma ,sfintita astavi va rog sa o pastrati cu sfintenie,ea fiind utilizata spre tamaduirea trupului si a sufletului omenesc”,a specificat ierarhul.