Botezul Domnului la manastirea ”Sfanta Treime”

Pe data de 19 decembrie Biserica Ortodoxa praznuieste Marea Sarbatoare a Botezului Domnului si Mintuitorului nostru Iisus Hristos in apele riului Iordan de ,sarbatoare cunoscuta si sub denumirile de Epifania sau Teofania.In aceasta zi Prea Sfintia Sa,Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi. La finele slujbei Vladica Filaret sa adresat credinciosilor prezenti cu un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,axat pe Evanghelia zilei,aratind semnificatia Botezului Domnului,dupa pilda caruia sunt de atunci botezeti toti crestinii prin apa si lucrarea Sfantului Duh.Vladica a oficiat Sfintirea cea mare a apelor,explicind dreptcredinciosilor calitatile curative a aghesmei.