Lovitura pentru Patriarhul Kiril al Moscovei .Biserica Ortodoxa Bulgara ia partea Kievului.

Biserica Ortodoxa Bulgara a respins propunerea Bisericii Ortodoxe Ruse de a organiza un consiliu panortodox in care sa fie discutata problema acordarii Tomosului de Autocefalie Bisericii Ortodoxe Ucrainene.Decizia a fost luata  la 4 octombrie la sedinta Sinodului Bisericii Ortodoxe  Bulgare si adusa la cunostinta prin un comunicat al Patriarhiei Bulgare.In document se precizeaza ca Sfantul Sinod a luat cunostinta de o scrisoare din partea Patriarhului Kiril al Rusiei,in care toate bisericile ortodoxe sunt indemnate sa demareze discutii panortodoxe pe marginea situatiei generate de posibilitatea emiterii Autocefaliei pentru Biserica Ortodoxa Ucraineana .Din cei 13 memri ai Sfantului Sinod doar 3 au votat in favoarea convocarii unui consiliu panortodox,pe cind 8 arhierei,printre care si Patriarhul Bulgariei Neofit au fost impotriva.Doi membri a Sinodului au avut o opinie separata cu privire la aceasta chestiune.Ca urmare a votului Sinodul a respins propunerea Patriarhiei Moscovei.